HB-Betonin Priima 130 kulma väliseinäharkko
No items found.
HB-Betonin Priima 130 kulma väliseinäharkko
No items found.
Uutuustuote!

HB-Priima 130 kulma

Värivaihtoehdot:
No items found.

Väliseinäharkko HB-Priima Pro 130 kulma kantaviin väliseiniin sekä ulkokäyttöön

HB‑Priima Pro 130 on betoninen, umpinainen väliseinäharkko, joka on suunniteltu erityisesti kohteisiin, joissa vaaditaan erinomaista ääneneristävyyttä (≤ 52 dB). Harkko soveltuu kantaviin väliseiniin sekä ulkokäyttöön, tarjoten monipuolisen ja luotettavan ratkaisun niin asunto-, toimisto- kuin julkisiin rakennuksiin.

Kivipohjainen koostumus ja huolellisesti suunniteltu rakenne takaavat HB‑Priima Pro 130 -harkon erinomaisen ääneneristyskyvyn. Vaativimmissakin kohteissa, kuten hotellien, toimistojen, sairaaloiden ja koulujen väliseinissä, HB‑Priima Pro 130 täyttää tiukat ilmaääneneristävyysvaatimukset, mikä antaa rakentajalle mielenrauhaa ja varmuutta laadukkaasta lopputuloksesta.

Tekniset tiedot

Mitat (mm): 334x130x198

Paino (kg/kpl): 15,0

Lavalla (m2/lava): 3,6

Lavalla (kpl/lava): 54

Lavapaino (kg/lava): 835

Valmistava tehdas: Jyväskylä

Materiaali: betoni

Lujuus fum (N/mm2): 18,0

Bruttokuivatiheys (kg/m2): 1700...1800

Pontit: toisessa päässä

Puolikkaita lavalla: -

Urallisia lavalla: -

Menekki: 1/kerros kulmassa

Laastimenekki (kg/m2): 1,5...2,5

*) Ilmaääneneristävyys Rw (dB): 48

Paloluokitus: EI120, REI60, R30

Aukkoryhmä: 1

Tuotenimike ja EAN-koodi

Tuotenimike: HKV130K

EAN-koodi: 6419249007130

Olen kiinnostunut tuotteesta...
Hienoa, että olet kiinnostunut tuotteesta. Voit olla suoraan yhteydessä myyntiimme tai jättää yhteydenottopyynnön alla olevalla lomakkeella. Palaamme asiaan mahdollisimman pian.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Paras valinta poikkeuksellisen vaativiin kohteisiin!

Betoninen HB-Priima Pro 130 väliseinäharkko on ratkaisu kohteisiin, joissa väliseinältä odotetaan poikkeuksellisen hyvää ääneneristävyyttä. Sen ilmaääneneristävyysluku on huippuluokkaa siitäkin huolimatta, että sen paksuus on vain 130 mm. HB-Priima Pro 130 väliseinäharkko on muiden HB-Priima väliseinäharkkojen tapaan erittäin mittatarkka ja helposti työstettävä, nopeasti asennettava huipputuote. Betoninen HB-Priima Pro130 harkko soveltuu myös kantavien väliseinien rakentamiseen. HB-Priima Pro -tuoteperhe sisältää myös 98 mm korkeita madalluspaloja, joilla teet esimerkiksi ovenylityksiä varten sopivan seinäkorkeuden helposti ja nopeasti. Kaikki HB-Priima Pro 130 väliseinäharkot saatavilla myös helposti liikuteltavilla tiililavoilla.

HB-Priiman edut

HB-Priima on kivipohjainen rakennusmateriaali; se kestää kosteutta, se ei lahoa eikä pala. Käyttämällä HB-Priimaa ja oikeaa kosteuseristystapaa, voidaan kosteissa tiloissa välttyä laho- ja homevaurioilta.

HB-Priima -väliseinäharkkojen edut:

  • Ympäripontattu, helppo asentaa
  • Ohutsaumamuurattava tai liimattava (suosittelemme liiman käyttöä vain kantamattomiin rakenteisiin 68/88 mm, joille ei ole asetettu palo- tai ääniteknisiä vaatimuksia.)
  • Kestää kosteutta, ei pala eikä lahoa. Soveltuu myös ulkokäyttöön.
  • Johdotukset on helppo tehdä, harkoissa on reiät valmiina (paitsi Priima 130 Umpinainen)
  • HB -Priima 88, 100 ja 130 mm uralliset väliseinäharkot ovat valmiiksi mukana lavoissa, niillä aukkojen ylitysten jäykistykset ja johtojen vaakavedot onnistuvat vaivatta
  • Väliseinäharkkoihin on saatavilla valmispalkkeja (paitsi Priima 68)
  • HB-Priima Pro 130 harkolle saatavana aukonylistyslistat kahdessa eri pituudessa.
  • Puolikasharkot valmiina mukana toimituksessa
  • HB-Priima 100 ja 130 mm -väliseinäharkoilla voidaan tehdä kantavaa väliseinää
  • Vähähiilinen tuote!

HB-Priimat, joiden leveys on ≥100 mm, voivat toimia kantavina rakenteina.
HB-Priimat kuuluvat rakennusmateriaalien päästöluokkaan M1.

Nopeaa ja helppoa valmispalkeilla!

HB-Priima -järjestelmää täydentävät vakiomittaiset valmispalkit erikokoisten
aukkojen ylityksiin. Palkkeja löytyy Priima 88, 100 ja 130 mm harkoissa useilla eri leveysvaihtoehdoilla 1,2 m – 2,3 m.

Valmispalkeilla voidaan nopeuttaa ja helpottaa muuraustyötä sekä vähentää harkkojen leikkaamista!